April 16, 2024

Prognoza cen złota i przewidywania na lata 2022, 2023-2025 i późniejsze

Za uncję w obliczu geopolitycznych napięć między USA i Chinami oraz obaw o możliwą recesję w kolejnych miesiącach tego roku. Za uncję, po tym gdy we wtorek tymczasowo wystrzeliła do 1788 dol. Na fali niepokoi o eskalację napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Dla Polskiej gospodarki wzrost cen złota ma ogromne znaczenie. Warto podkreślić, że w ostatnich latach Narodowy Bank Polski nabył 125,7 tony złota.

cena złota prognoza

Prognozy długoterminowe cen dowolnego aktywu inwestycyjnego są bardzo przybliżone i mogą zmieniać się w zależności od wszelakich czynników. Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503. Popyt i podaż to najbardziej skomplikowane czynniki przy ocenianiu wpływu na wartość metalu szlachetnego.

Dzięki nim spekulujesz na temat cen złota i w ten sposób zarabiasz (jeśli dobrze przewidzisz zmianę kursu) (tutaj przeczytasz więcej o inwestowaniu z dźwignią). To swoiste akty własności, które wykupujesz w banku lub prywatnej firmie. Otrzymujesz kwit, że jesteś posiadaczem danej ilości złota, zaś druga strona zobowiązuje się wydać ci je ze skarbca, jeśli tego zażądasz.

Tureckie banki przyjęły rosyjski system płatności. Tak mogą omijać sankcje

Na całym świecie starzenie się populacji i inflacja stanowią długoterminowe zagrożenie, a wpływ sztucznej inteligencji pozostaje nieznany i trudny do rozpoznania. Tego rodzaju klęski żywiołowe narażają rządy na ryzyko straty, co przekłada się również na rynki finansowe i ubezpieczeniowe. Jeśli skutki zmian klimatu staną się jeszcze bardziej dotkliwe na dłuższą metę, może to doprowadzić do bezprecedensowej migracji. Na globalną rolę Chin mogą wpływać zarówno czynniki wewnętrzne, jak i reakcje innych krajów na inicjatywę Belt and Road – projekt infrastrukturalny mający na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wpływów Chin w Azji i poza nią.

Jej zdaniem warto jednak wspomnieć, że ratunkiem dla złota może okazać się jego status tzw. Za uncję, który w tym tygodniu kilkukrotnie powstrzymywał notowania przez kontynuacją odbicia na fali rekalibracji oczekiwań co do… Prognoza MUFG zakłada wzrost ceny uncji srebra do 30 dol. Б) W okresach wzrostu gospodarczego i giełdy złoto powinno “konkurować” o dochodowość i uwagę inwestorów. Co więcej w takich momentach inflacja zwykle znajduje się na wysokim poziomie.

Czy złoto spadnie?

Umocnienie dolara zmniejsza atrakcyjność notowanego w nim złota. Kurs kruszcu spadał we wtorek do najniższej wartości od połowy grudnia 2021 roku. Obecnie idzie w dół o 1,9 proc.

To wydarzenie bez precedensu, które z pewnością mocno zachwieje rynkami światowymi i jednocześnie jeszcze bardziej pobudzi popyt na złoto. Na sytuacji rynkowej odbiją się też na pewno sankcje, które zamrażają aktywa rosyjskiego Banku Centralnego. Instytucja ta już zapowiedziała, że będzie skupować złoto z rynku wewnętrznego, by móc w jakikolwiek sposób interweniować na rynku. Co więcej, również w innych rejonach świata sytuacja jest niepokojąca. Dotyczy to ciągle rosnącej rywalizacji Stanów Zjednoczonych i Chin, którą widać w podejmowanych działaniach oraz stosunku do rosyjskich działań w Europie.

Nowa prosta technologia taniego pozyskiwania złota z wody morskiej za pomocą pewnych genetycznie zmodyfikowanych bakterii sprawi że “wydobycie” zlota stanie się powszechne a jego cena spadnie do kilku dolarów za gram… W sytuacji tej aktywa ulokowane w złocie, nawet przy niezmienionej cenie dolara za uncje złota, okażą się dobrym zabezpieczeniem, przed utrata wartości naszej waluty. Redukcja zapisów przekroczyła 20 proc.Wrocławska spółka przydzieliła obligacje serii AM4 o wartości nominalnej 60 mln zł. Inwestorzy na etapie oferty zgłosili popyt na papiery za 77,9 mln zł, co finalnie zakończyło się redukcją zapisów na poziomie 22,94 proc. Analitycy Goldman Sachs podnieśli prognozę ceny złota do odpowiednio 2.300 USD/toz, 2.500 USD/toz i 2.500 USD/toz w perspektywie 3-, 6- i 12-miesięcznej. Poprzednio Goldman Sachs prognozował cenę złota w tych okresach na 1.950 USD/toz, 2.050 USD/toz i 2.150 USD/toz.

Po dwumiesięcznej zwyżce notowań złota, trwającej przez cały kwiecień i maj, ceny kruszcu wyraźnie idą w dół w ostatnich dniach. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed. Umocnienie dolara zmniejsza atrakcyjność notowanego w nim złota.

Tak stopy procentowe wpłyną na wysokość rat twojego kredytu hipotecznego! Ile oddasz bankowi po podwyżkach stóp procentowych?

Plany Fed, dotyczące bardziej zdecydowanej walki z inflacją, wpływają pozytywnie na wartość amerykańskiego dolara – indeks tej waluty porusza się już na najwyższych poziomach od 2002 r., a więc od dwóch dekad. W dobry dla złota, bo recesyjny lub stagflacyjny, rozwój wypadków wierzą analitycy MUFG. Coraz więcej gospodarek pogrąża się w recesji, a do tego dochodzą sezonowe obawy o bezpieczeństwo energetyczne. Umacniający się dolar amerykański w dalszym ciągu wywiera presję na cenę metali szlachetnych. Słabość światowej gospodarki Indeks PMI, czyli wskaźnik odzwierciedlający aktywność menedżerów zakupowych, wskazuje na recesję zarówno w USA, jak i w strefie euro.

Tak duża podwyżka to również duże zaskoczenie dla wszystkich – ekonomiści spodziewali się, że bank podniesie stopy o 50 pkt bazowych, do poziomu 6,4 proc. Już 4 maja ma zapaść kolejna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp, a oczekiwania są wysokie. Jak podaje Dorota Sierakowska, inwestorzy spodziewają się, że Fed będzie realizował zapowiadaną jastrzębią politykę i odważnie podnosił poziom stóp procentowych.

Wielkie zmiany na Facebooku. To może być koniec ery starych mediów społecznościowych

Odczyt poniżej 100 sugeruje, że nastroje są niedźwiedzie, podczas gdy wynik powyżej tego poziomu jest świadectwem dominacji optymistów. Z kolei eksperci ANZ Banku są zdania, że obawy o globalny wzrost gospodarczy, podsycane przez utrzymującą się inflację i zwiększone ryzyko geopolityczne, powinny w średnim terminie chronić cenę złota. Oczekują, że utrzymane zostanie wsparcie na poziomie 1850 dolarów za uncję, z potencjałem wzrostowym do 1950 dolarów. refinansowanie gospodarczej alternatywa dla przedsiębiorstw W ciągu ostatnich miesięcy wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, rosnące globalne napięcie oraz ogólne spowolnienie wzrostu gospodarczego doprowadziły do stałego wzrostu cen złota na całym świecie. Wchwili pisania tego artykułu pozytywnie oceniamy wzrost ceny złota w najbliższej przyszłości i nie oczekujemy spadku cen metalu szlachetnego. Zazwyczaj traderzy wiążą analizę fundamentalną z rynkiem papierów wartościowych, a nie z ceną złota.

Wydzieliłem pięć obszarów na tygodniowym wykresie cenowym złota w stosunku do dolara USA dla lokalnego byczego trendu, który się rozpoczął pod koniec 2018 r. Jak widać cena znajduje się w obszarze konsolidacji i bliska jest ostatniemu, piątemu poziomowi, dolna granica którego pokrywa się z obszarem 2 globalnego trendu. Z drugiej strony zmienne i ryzykowne aktywa mogą negatywnie wpłynąć na wartość złota.

Przecież mamy rekordowo wysoką inflację, więc notowania złota powinny zaliczać coraz to nowe szczyty. Kiedy srebro ignoruje złoto i dolara, zwykle jego kierunek w znacznej mierze wytycza miedź. Taka sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach, kiedy to ceny obu metali zostały mocno skorygowane. Stało się to w wyniku obaw przed recesją, w miarę zwiększania działań na mercedes partnerzy z artystami nft aby świętować series g-class by coinelegraf rzecz ograniczania rosnącej inflacji przez banki centralne, obaw o wzrost gospodarczy w Chinach, umocnienia dolara i ogólnego poziomu awersji do ryzyka. Srebro i miedź nadal równocześnie zyskują Do zmiany nastrojów przyczyniły się jednak oznaki ożywienia w Chinach, popyt na aktywa kopalne oraz utrzymywanie znaczących krótkich pozycji przez inwestorów spekulacyjnych.

We wszystkich zachodnich krajach kończy się okres bezprecedensowego wzrostu masy pieniężnej. Jej łączny zakres w USA wzrósł z $15,4 mld do $18,8 mld, rosnąc o 22%. W USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii Japonii ten wskaźnik wzrósł o 15,7% od lutego do września.

Co kupować w czasie inflacji?

Najbardziej ryzykowne są inwestycje w kryptowaluty, złoto oraz akcje – szczególnie jeśli nie ma się o tym pojęcia. Na giełdach można wiele zyskać, ale i praktycznie wszystko stracić. Inną opcją jest założenie lokat w banku.

Mimo że dzisiejsze ceny złota są stosunkowo wysokie w porównaniu do historycznych, prognozy ekspertów sugerują, że w najbliższych latach nadal będą rosły. Zaś od 1968 roku najważniejsi handlarze spotykali się na rynku złota (z ang. Bullion Market) dwa razy dziennie i określali aktualną cenę kruszcu. Co prawda istnieje wiele czynników, które grają dużą rolę w rozważaniach na temat zmian kursu, ale mimo wszystko warto znać techniczne prognozy dla ceny złota. Dlatego nasze prognozy zaczniemy od przewidywań ekspertów, które dotyczą przyszłej sytuacji geopolitycznej na świecie. Następnie przejdziemy do bardziej technicznej analizy cen złota i jego możliwości na rynku.

Prognoza cen złota na rok 2022 oraz kolejne lata

Następnie rozpocznie się trend spadkowy, który potrwa do końca października. Potem sytuacja się zmieni i w grudniu cena wyniesie $3026. Jednak popyt w głównych krajach, konsumentach złota – Indiach i Chinach – w tym roku nie był na wymaganym poziomie. Ludzie sprzedawali swoje oszczędności w złocie lub zostawiali je, kiedy metal szlachetny rósł do rekordowego poziomu w miejscowej walucie. Wysoka wartość i wstrząsy gospodarcze, spowodowane pandemią, poderwały popyt konsumentów.

Jeśli kopalnie złota wydobędą go więcej niż zwykle, nastąpi wzrost podaży surowca, czyli w efekcie spadnie jego wartość. W takiej sytuacji cena złota nie wzrośnie tak wyraźnie, jak w zeszłym roku. Jeśli na rynkach zobaczymy stabilizację, a indeks dolara będzie piął się w górę, inwestorzy prawdopodobnie zdecydują się na zakup papierów wartościowych. “Uncja złota w 2030 roku może kosztować 4800 dolarów, choć równie możliwy jest scenariusz, w którym cena przekroczy 8000 dolarów” – czytamy w raporcie. Ceny złota pójdą jeszcze w górę – wynika z prognozy ekonomistów Goldman Sachs – najbardziej wpływowego banku na świecie. „We wczesnych stadiach hossy wzrosty na złocie są dużo bardziej dynamiczne, podczas gdy srebro zawsze pozostaje w tyle, ale gdy notowanie się poruszy, wzrosty są spektakularne.

cena złota prognoza

Oznacza to wzrost popytu na kruszec w tym kraju aż o 293% w stosunku do analogicznego II kwartału z ubiegłego roku. W opinii Zarządu Mennicy Skarbowej wzrost popytu na złoto w Rosji to przede wszystkim prawdopodobnie efekt prowadzonej wojny z Ukrainą a także sankcji nałożonych na tej kraj przez większość państw świata zachodniego. W naszej części Europy popyt na złoto był większy o ponad 12% w stosunku do II kwartału 2021r. Coraz większy popyt na złoto Światowa Rada Złota udostępniła informacje na temat popytu i cen kruszcu na rynkach światowych w II kwartale 2022 roku.

Według analityków rynek złota od marca 2021 r jest w tzw. Trendzie bocznym i najprawdopodobniej przez cały recenzje forex brokera lexa trade 2022 r. Analitycy Deutsche Bank przewiduj, że na koniec 2022 notowania złota będą wynosić 1500 UZD/ oz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Contact to us