May 28, 2024

Chlapec v Indii měl velký odontom, kvůli kterému mu otekla spodní čelist.

Chlapec v Indii měl velký odontom, kvůli kterému mu otekla spodní čelist.

Po vytvarování váš zubař dokončí proces vyleštěním vašeho zubu nebo zubů. Vzhledem k tomu, že rekonturování neovlivňuje dřeň zubu, obvykle nepotřebujete anestetikum.

Rekonturovací procedura, která není kombinována s jinými kosmetickými procedurami (jako je lepení nebo umístění fazety), nevyžaduje následnou kontrolu.

Rovnátka

V dnešní době využívají rovnátka lidé téměř všech věkových kategorií. Rovnátka nejen zlepšují vzhled zubů, které jsou křivé nebo přeplněné. Mohou zlepšit nepravidelný skus a upravit postavení čelisti a poruchy čelistního kloubu.

Rovnátka se nosí za účelem vyvinutí tlaku na zuby a jejich přemístění, obvykle po dobu několika měsíců až déle u pokročilejších případů.

Chcete-li umístit rovnátka, váš zubař nebo ortodontista připevní na vaše zuby kovové, keramické nebo plastové držáky. Poté prostrčí držáky dráty, které vedou zuby do jejich správné polohy. Někdy mohou zubaři připevnit lingvální rovnátka na zadní části zubů a skrýt je před zraky.

Pokračování

Po nasazení rovnátek – a po každé návštěvě, při které vám zubař rovnátka utáhne – očekávejte několik dní určité nepohodlí. Také pravidelná ústní hygiena se stává obzvláště důležitou, když nosíte rovnátka.

Rizika s rovnátky jsou minimální. Ale lidé s alergií na kov nebo latex nebo ti, kteří mají periodontální onemocnění, jsou vystaveni většímu riziku problémů během léčby. Zkracování kořenů je také problém, pokud se zuby pohybují příliš rychle.

Alternativou pro nápravu menších problémů s rozestupy je nošení řady jasných, přizpůsobených zařízení zvaných zarovnávače nebo neviditelné rovnátka. Váš zubař je vytvaruje a vymění přibližně každé 2 týdny, aby se zuby postupně pohybovaly. Na rozdíl od tradičních rovnátek lze zarovnávače odstranit při jídle, kartáčování a používání zubní nitě. Jsou také diskrétnější. Přečtěte si více o tom, jak neviditelné zarovnávače pomáhají vyřešit problém „ošklivých rovnátek."

Léčba pomocí rovnátek má často dvě fáze: nošení rovnátek a následné použití držáku k udržení zubů v nové poloze. Pojistky mohou být odnímatelné nebo trvale připevněné za zuby. Zjistěte více informací o tom, kolik stojí zubní vyrovnávače.

Mosty

Můstky někdy nazývané fixní částečná náhrada nahrazují chybějící zuby umělými zuby. Mosty mohou být vyrobeny ze zlata, slitin, porcelánu nebo jejich kombinace. Zubaři je ukotví na okolní zuby poté, co je připraví na korunky. Poté se ke korunkám připojí falešný zub a na preparované zuby se nacementuje můstek. Pevný můstek může odstranit pouze váš zubní lékař.

Úspěch vašeho mostu závisí na jeho základech. Pamatujte tedy, že pokud nosíte můstek, je zvláště důležitá ústní hygiena pro udržení zdravých zbývajících zubů.

Implantáty

Implantáty vyžadují náročný a nákladný kosmetický stomatologický postup, ale jsou dlouhodobým řešením pro náhradu chybějících zubů. Jsou alternativou k můstkům – které využívají sousední zuby jako kotvy – a k snímatelným zubním protézám, které spočívají na vašich dásních. Chirurg je chirurgicky implantuje do čelistní kosti.

Implantáty mají tři části:

Titanový kov, který se připojuje k čelisti Pilíř, který se nasazuje na část implantátu, která vyčnívá z dásně Korunka, kterou speciální záchovný zubní lékař vytvoří pro přirozený vzhled podobný zubu

Pokračování

Můžete získat implantát, který nahradí zub. Nebo dva nebo více implantátů může poskytnout stabilní podporu pro náhradu několika zubů. Pokud máte ztrátu kostní hmoty v důsledku periodontálního onemocnění nebo ztrátu zubů, chirurg bude pravděpodobně muset nejprve kost naroubovat, aby měl implantát co zajistit.

Implantace vyžaduje několik kroků, včetně:

Komplexní vyšetření, rentgen a konzultace Chirurgická implantace titanových šroubů Odebírání otisků horní a dolní čelisti Zhotovení modelu pro vytvoření zubní protézy nebo korunky Umístění koruny Následná vyšetření se členy vašeho implantačního týmu

Jiné parodontální plastické procedury

Řada dalších procedur může také zlepšit váš úsměv. Zahrnují postupy, které pomáhají s:

Nerovná linie dásní Zuby, které vypadají příliš krátké nebo příliš dlouhé Odkryté kořeny Prohlubně v dásních nebo čelistní kosti

Pokud vás tyto problémy znepokojují, zeptejte se svého zubaře na nejlepší možnosti, jak je napravit a vytvořit úsměv, na který můžete být hrdí.

WebMD Medical Reference Recenzováno Brunilda Nazario, MD dne 19. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

Akademie všeobecného zubního lékařství: "Jak může můj zubař zlepšit můj úsměv?"

Americká zubní asociace: "Kosmetická stomatologie" a "Mosty."

Clevelandská klinika: "Zubní korunky."

Americká asociace orálních a maxilofaciálních chirurgů: "Zubní implantáty."

Americká akademie parodontologie: "Parodontální plastické procedury."

Americká zubní asociace: "Dentální minuty: Bělení zubů se nerovná čištění zubů."

Columbia University College of Dental Medicine.

Sedmiletý chlapec z Indie dorazil do zubní nemocnice s oteklou čelistí. O několik dní později odešel s o 526 zubů méně, abych tak řekl.

Chirurgové na Saveetha Dental College v Chennai odhalili „pytlíkovitý“ výrůstek uvnitř chlapcovy pravé dolní čelisti. A v rámci tohoto růstu našli něco, co překvapilo i je, říkají: stovky zubů podobných struktur o velikosti 1 až 15 milimetrů.

Uvnitř růstu byly stovky zubů podobných struktur.

“Připomínalo to perly v ústřici,” říká specialista, který chlapce pomáhal léčit, v tiskové zprávě od Saveetha, která neuvedla jméno dítěte.

Chlapcovi chirurgové tvrdí, že výrůstek plný zubů, který odstranili, byl složený odontom. To je typ nádoru, který není rakovina. Odborníci si nejsou jisti, co to způsobuje, ale myslí si, že zranění, infekce nebo geny jsou několik věcí, které mohou hrát roli.

Chirurgové chlapci odstranili nádor.

Složené odontomy mají tendenci se objevovat dříve, než je vám 20 let, často rostou v horní čelisti. Mnoho z nich nepřináší příznaky, ale některé mohou způsobit otoky a bolest nebo posun blízkých zubů.

Chlapec v Indii měl velký odontom, kvůli kterému mu otekla spodní čelist. Nestalo se to přes noc. Když si jeho rodiče před 4 lety poprvé všimli malého otoku, vzali ho do nemocnice, říká Saveetha Dental College ve své tiskové zprávě. Ale otok se pomalu zhoršoval, dokud ho Saveetha nediagnostikovala, uvádí zpráva.

Zprávy říkají, že jeho operace dopadla dobře. A videa zveřejněná online ukazují, jak se sedmileté dítě usmívá v náručí milované osoby.

Funkce WebMD Recenzoval Hansa D. Bhargava, MD dne 06. srpna 2019

Zdroje

ZDROJE:

Tisková zpráva, Saveetha Dental College.

Americká akademie dětské stomatologie: “Složený odontom – diagnostika a léčba: tři kazuistiky.”

National Science Foundation: “Vědci objevili fosilní nádor u 255 milionů let starého předchůdce savců.”

Současná klinická stomatologie: “Složený odontom.”

Annals of Medical & Výzkum zdravotnických věd: “Složený odontom u mléčného chrupu.”

Mayo Clinic: “Nádory čelisti a cysty.”

Kazuistiky ve stomatologii: “Chirurgická léčba složeného odontomu spojeného s nevytrženým zubem.”

Případové zprávy BMJ: “Komplexní odontom přední čelisti spojený s erupcí špičáku.”

Journal of Advanced Clinical & Výzkumné poznatky: “Složený odontom způsobující impakci trvalých čelistních řezáků s přidruženou keratinizací duchů buněk: případová zpráva.”

CBS Miami: “WEB EXTRA: 526 zubů odstraněno z úst.”

Oshida TV: “Lékaři extrahují 526 zubů z úst 7letého!”

CNN: “Lékaři v Indii našli v ústech chlapců 526 zubů.”

Jakákoli zubní pohotovost, jako je poranění zubů nebo dásní, může být potenciálně závažná a neměla by být ignorována. Ignorování zubního problému může zvýšit riziko trvalého poškození a také potřebu rozsáhlejšího a nákladnějšího ošetření později. Bolesti zubů. Nejprve si důkladně vypláchněte ústa teplou vodou. K odstranění usazených potravin použijte dentální nit. Pokud máte oteklé ústa, přiložte studený obklad na vnější stranu úst nebo tváře. Nikdy nedávejte aspirin nebo jiný lék proti bolesti na dásně v blízkosti bolavého zubu, protože by to mohlo popálit tkáň dásní. Navštivte svého zubaře co nejdříve. Vyštípnuté nebo zlomené zuby. Uložte všechny kusy. Vypláchněte ústa teplou vodou; opláchněte všechny rozbité kusy. Pokud dojde ke krvácení, přiložte na místo kousek gázy po dobu asi 10 minut nebo dokud krvácení neustane. Aplikujte studený obklad na vnější stranu úst, tváře nebo rtu poblíž zlomeného/vyštípnutého zubu, abyste udrželi otok a zmírnili bolest. Navštivte svého zubaře co nejdříve. Vyražený zub. Najděte zub, držte ho za korunku (část, která je obvykle v ústech odkrytá), a pokud je špinavý, opláchněte kořen vodou. Nedrhněte jej a neodstraňujte žádné přichycené úlomky tkáně. Pokud je to možné, pokuste se vrátit zub na místo. Ujistěte se, že směřuje správným směrem. Nikdy jej do zásuvky netlačte silou. Pokud nemůžete zub zasunout zpět do lůžka, držte ho v ústech cestou k zubaři nebo ho vložte do malé nádobky s mlékem nebo do produktu obsahujícího buněčné růstové médium, jako je Save-a-Tooth. Navštivte svého zubaře co nejrychleji. Vyražené zuby mají nejvyšší šanci na záchranu, pokud je uvidí zubař a vrátí se do lůžka do 1 hodiny po vyražení. Vyražený zub. Vyjměte zub, držte jej za korunku (část, která je obvykle obnažena v ústech), a pokud je špinavý, opláchněte kořen zubu vodou. Nedrhněte jej ani neodstraňujte žádné přichycené úlomky tkáně. Pokud je to možné, pokuste se vrátit zub na místo. Ujistěte se, že směřuje správným směrem. Nikdy jej do zásuvky netlačte silou. Pokud není možné zub znovu zavést do lůžka, vložte zub do malé nádobky s mlékem (nebo šálkem vody se špetkou kuchyňské soli, pokud mléko není k dispozici) nebo do přípravku obsahujícího buněčné růstové médium, např. Save-a-Tooth. Ve všech případech co nejrychleji navštivte svého zubaře. Vyražené zuby s nejvyšší šancí na záchranu jsou ty, které viděl zubař a vrátil se do lůžka do 1 hodiny od vyražení. Extrudovaný (částečně vysunutý) zub. Okamžitě navštivte svého zubaře. Než dorazíte do ordinace svého zubaře, pro zmírnění bolesti přiložte na vnější stranu úst nebo tváře v postižené oblasti studený obklad. V případě potřeby si vezměte volně prodejný lék proti bolesti (jako je Tylenol nebo Advil). Předměty zachycené mezi zuby. Nejprve zkuste použít dentální nit k velmi jemnému a pečlivému odstranění předmětu. Pokud nemůžete předmět dostat ven, navštivte svého zubaře. Nikdy nepoužívejte špendlík nebo jiný ostrý předmět ke strkání do uvíznutého předmětu. Tyto nástroje vám mohou pořezat dásně nebo poškrábat povrch zubů. Ztracená náplň. Jako dočasné opatření zapíchněte do dutiny kousek žvýkačky bez cukru (cukrem naplněná žvýkačka způsobí bolest) nebo použijte volně prodejný zubní cement. Navštivte svého zubaře co nejdříve. Ztracená koruna. Pokud korunka odpadne, domluvte si co nejdříve schůzku se svým zubním lékařem a korunku si přineste s sebou. Pokud se nemůžete hned dostat k zubaři a zub vás bolí, použijte vatový tampon a naneste na citlivou oblast trochu hřebíčkového oleje (hřebíčkový olej lze zakoupit ve vaší místní drogerii nebo v uličce s kořením ve vaší obchod s potravinami). Pokud je to možné, nasuňte korunku zpět na zub. Než tak učiníte, potřete vnitřní povrch volně prodejným zubním cementem, zubní pastou nebo lepidlem pro zubní protézy, aby korunka držela na místě. Nepoužívejte super lepidlo! Zlomené výztuhy a dráty. Pokud se drát přetrhne nebo vyčnívá z držáku nebo pásku a šťouchá vás do tváře, jazyka nebo dásně, zkuste použít konec tužky s gumou, abyste drát zatlačili do pohodlnější polohy. Pokud nemůžete drát přemístit, zakryjte jeho konec ortodontickým voskem, malou vatou nebo kouskem gázy, dokud se nedostanete do ordinace svého ortodontisty. Nikdy drát nepřestřihujte, mohli byste jej spolknout nebo vdechnout do plic. Uvolněné držáky a pásky. Dočasně znovu připojte uvolněná rovnátka malým kouskem ortodontického vosku. Případně umístěte vosk přes tablety varicobooster rovnátka, abyste vytvořili polštář. Navštivte svého ortodontistu co nejdříve. Pokud je problém v uvolněném pásku, uschovejte jej a zavolejte svému ortodontistovi, aby jej znovu nasadil nebo vyměnil (a nechal vyměnit chybějící rozpěrky). Absces . Abscesy jsou infekce, které se vyskytují kolem kořene zubu nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi. Abscesy jsou vážným stavem, který může poškodit tkáň a okolní zuby, přičemž infekce se může rozšířit do dalších částí těla, pokud se neléčí. Vzhledem k vážnému zdraví ústní dutiny a celkovým zdravotním problémům, které mohou být důsledkem abscesu, navštivte svého zubaře co nejdříve, pokud na dásni objevíte pupínkový otok, který je obvykle bolestivý. Mezitím, abyste zmírnili bolest a přitáhli hnis k povrchu, zkuste si několikrát denně vypláchnout ústa roztokem slabé slané vody (1/2 lžičky stolní soli v 8 uncích vody). Poranění měkkých tkání. Poranění měkkých tkání, které zahrnují jazyk, tváře, dásně a rty, mohou vést ke krvácení. Chcete-li kontrolovat krvácení, postupujte takto: Vypláchněte si ústa slabým roztokem slané vody. Použijte navlhčený kousek gázy nebo čajový sáček, abyste zatlačili na místo krvácení. Držte na místě po dobu 15 až 20 minut. Chcete-li zastavit krvácení a zmírnit bolest, držte studený obklad na vnější stranu úst nebo tváře v postižené oblasti po dobu 5 až 10 minut. Pokud se krvácení nezastaví, navštivte svého zubaře. okamžitě nebo jděte na pohotovost v nemocnici. Pokračujte v tlaku na krvácející místo pomocí gázy, dokud nebudete vidět a léčit.

Pokračování

Tipy, jak předcházet zraněním zubů a úst při sportu

Chrániče úst. Při sportu je nejlepším způsobem, jak chránit zuby a ústa, nosit chránič úst. Obličejové klece. Ty chrání před poraněním obličeje, zejména při hraní určitých sportovních pozic, jako je baseballový chytač nebo hokejový brankář. Helmy. Vždy je rozumné nosit helmu vyrobenou pro činnost, kterou děláte. Ačkoli většina přileb nechrání zuby a ústa, ochrání další důležitou oblast, vaši hlavu, a pomohou tak chránit před otřesem mozku. WebMD Medical Reference Recenzoval Michael Friedman, DDS dne 19. března 2019

Zdroje

ZDROJE: 

Americká zubní asociace: "Zubní pohotovosti."

FamilyDoctor.org: "Problémy se zuby."

Americká asociace ortodontistů: "Předcházejte nehodám: ale víte, co dělat, pokud k nim dojde."

Když je dnes na trhu tolik produktů pro péči o zuby, jak víte, který si vybrat? Získejte fakta, která potřebujete k rozhodování o svém zdraví úst, od zubních past přes zubní kartáčky až po ústní vody.

Zubní pasty

Nejlepší strategií pro výběr zubní pasty je požádat svého dentálního hygienika nebo zubního lékaře o doporučení produktu.

Pak hledejte ty s pečetí přijetí Americké zubní asociace (ADA). To znamená, že produkt splnil kritéria ADA pro bezpečnost a účinnost a že tvrzení o balení a reklamě jsou vědecky podložená. Někteří výrobci se rozhodli nežádat o schválení ADA. Pamatujte, že pečeť znamená, že ADA souhlasí s tím, že je bezpečná a účinná, ale nehodnotí ani nepodporuje jejich výkon.

Contact to us